Czy w 1 lidze obowiązuje limit cudzoziemców?

W chwili obecnej na zapleczu ekstraklasy nie ma określonego żadnego limitu cudzoziemców.

Jednak należy wspomnieć o tym, że obowiązujące przepisy w bardzo wyraźny sposób promują oraz zabezpieczają na listach A i B tych zawodników, którzy szkoleni są w polskich klubach. 1 liga Polska nie narzuca również żadnych wytycznych dotyczących minimalnej liczby polskich zawodników, którzy muszą występować na boisku w danym meczu.

W 2010 roku planowano wprowadzić specjalną zasadę 6+5, która oznaczała, że w czasie jednego meczu na boisku może przebywać sześciu krajowych piłkarzy oraz pięciu obcokrajowców (mowa oczywiście o pierwszej jedenastce). Przepis ten jednak bardzo szybko trafił do kosza, ponieważ był on niezgodny z prawem unijnym i nie było prawnej możliwości, aby go wprowadzić. Pamiętać należy również i o tym, że zaplecze ekstraklasy ma promować nie tylko polskich piłkarzy, ale przede wszystkim skupiać się na młodych zawodnikach. Kluby, które w wyjściowej jedenastce wystawiają młodych zawodników mogą liczyć na dodatkowe bonusy.

 

WARSZAWA 24.08.2014
MECZ 6. KOLEJKA T-MOBILE EKSTRAKLASA SEZON 2014/15 — POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA – KORONA KIELCE 2:0
OLIVIER KAPO
FOT. PIOTR KUCZA/NEWSPIX.PL

Newspix.pl

 

W przypadku zaplecza ekstraklasy bardzo ważną kwestią jest również to, ilu zawodników może uprawnić jeden klub do rozgrywek 1 ligi. Według obecnie panujących przepisów na liście A można zgłosić maksymalnie 25 zawodników, z kolei na listę B można wpisać zawodników, którzy nie przekroczyli jeszcze 21 roku życia. 1 liga Polska tak samo zresztą jak i Ekstraklasa promuje przede wszystkim te zespoły, które w swoim składzie wystawiają wychowanków. Do listy A można zgłaszać 17 dowolnych zawodników, z kolei 8 kolejnych miejsc przeznaczonych jest wyłącznie dla zawodników szkolonych w federacji, czyli tych piłkarzy, którzy w wieku młodzieżowym (15-21 lat) przynajmniej trzy sezony występowali w dowolnym klubie należącym do federacji.