W 1 lidze „nazwiska” nie grają

Wszyscy kibice w Polsce żyją rozgrywkami Ekstraklasy – najlepszej polskiej ligi, w której pojawiają się najbardziej znane nazwiska i największe meczowe emocje.

To drużyny z ekstraklasy ocierają się o rozgrywki europejskie, a także o wielkie pieniądze, których w świecie futbolu nigdy nie brakuje. Ale polska piłka nie kończy się na ostatnim miejscu Ekstraklasy. Poniżej znajduje się 1 liga Polska znana również jako zaplecze ekstraklasy. Choć znajduje się w cieniu giganta, dostarcza nie mniejszych sportowych emocji. Można w niej z resztą spotkać znane polskie drużyny, które niegdyś biły się z najlepszymi o tytuł mistrza Ekstraklasy. Są to między innymi Stomil Olsztyn, Zagłębie Sosnowiec czy GKS Katowice.

 

Rozgrywki na zapleczu ekstraklasy odbywają się w systemie kołowym, który można w skrócie opisać jako grę każdego z każdym. W opinii ekspertów jest to system, który w najlepszy sposób wyłania dwie drużyny zasługujące na awans do wyższej ligi. Nie zapominajmy również o drugiej stronie medalu i dwóch zespołach, których zła forma w danym sezonie skutkuje spadkiem do trzeciej z kolei lidze piłkarskiej w kraju. Do rozgrywek w pierwszej lidze dopuszczone są profesjonalne zespoły ze statusem spółki akcyjnej. Licencja na grę nadawana jest co roku po uprzednio spełnionych wymaganiach. Pierwsza liga dostarcza dużo sportowych emocji, zwłaszcza że jej finał może spowodować trzęsienie ziemi w najlepszej polskiej lidze.